16 квітня 2025, 08:55
Почнімо з того, що стрес є природною і абсолютно нормальною відповіддю організму на реальну або очікувану небезпеку. Відчувши загрозу наше тіло запускає ланцюг реакцій, який активізує органи та системи для найбільш ефективного вирішення проблеми та усунення тривоги.
Еустрес є початковою корисною фазою стресу, який інтегрує та активізує сили організму і створює оптимальний рівень напруження, мотивацію та зосередженість, необхідні для протистояння реальній проблемі. Еустрес не шкодить організму. Прикладом позитивного стресу є ситуації, коли стресові фактори мають короткотривалий вплив, а людина впевнена у своїй можливості подолати перешкоду.
Коли ми говоримо про негативний вплив стресу, то маємо на увазі саме дистрес. Цей вид стресу виникає тоді, коли організм знаходиться на стадії виснаження, або коли людина не знає, як подолати перешкоду, не має конкретних стратегій вирішення. Дистрес шкодить нашому емоційному благополуччю і спричиняє руйнівний ефект на наше здоров’я. На жаль, в сьогоднішній реальності, люди піддаються величезній кількості стресових факторів, що здатні перевантажити організм і викликати дистрес.
Проте також варто пам’ятати, що наша психіка реагує не лише на реальну загрозу, а й на уявну. Тобто, коли ми навіть просто уявляємо, що може статися щось погане, в організмі запускається повноцінна відповідь, наче ми дійсно знаходимось у небезпеці. Тривожні думки, негативне мислення, уявлення найгірших сценаріїв тільки виснажують наш організм і змушують реагувати на уявну проблему. Це забирає сили і ресурси, необхідні для протистояння реальним труднощам. Саме про це писав видатний нейробіолог Р. Сапольськи у своїй книзі «Чому зебри не помирають від інфаркту». Отже концентрація на несприятливих думках також призводить до дистресу.
То як взагалі зменшити негативну сторону стресу і дати більше місця його позитивній стороні (еустресу)? Для цього є кілька простих порад:
Більшість людей або розмірковують про минуле, або хвилюються про майбутнє. Однак ви не можете змінити минуле чи передбачити майбутнє. Ці розумові зусилля є непродуктивними та спричиняють страждання.
Сконцентруйтеся на тому, що є важливим для Вас зараз, а також на тому, що Ви можете зробити саме зараз для покращення ситуації. Така стратегія допомагає не розпорошувати енергію та витрачати ресурси тільки на те, що дійсно важливо.
Звичайно ці техніки не позбавлять Вас від стресу повністю. Але дадуть змогу зменшити його негативний вплив і зберегти гармонійний емоційний стан. Бажаю здоров’я!
Катерина Мироненко, клінічний психолог
Центру психологічної реабілітації консультативної поліклініки
КП «ПОКЛ ім. М. В. Скліфосовського ПОР»
Підпишіться, щоб отримувати листи.