29 квітня 2025, 08:20
Обговоренню різноманітних напрямків спільної роботи з підсилення вакцинальної кампанії причетних до цього фахівців було присвячено засідання круглого столу. Воно зібрало представників Департаменту охорони здоров’я Полтавської обласної військової адміністрації, ДУ «Полтавський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» та онлайн – його відокремлених структурних підрозділів і керівників закладів охорони здоров’я Полтавщини.
Відкриваючи засідання, заступник начальника управління лікувально-профілактичної допомоги населенню та медичних кадрів ДОЗ ОВА Олександр Оглобля акцентував увагу на важливості цієї теми. Адже вакцинація є відповідальним напрямком спільної роботи, особливо в умовах війни, коли ризики підвищуються, і вкрай необхідно в своїй спільній діяльності запобігати спалахам інфекційних хвороб.
Спільна діяльність працівників закладів охорони здоров’я та центрів контролю та профілактики хвороб є вирішальною. Важливо разом долати численну кількість міфів та фейків, яким, на жаль, вірять наші співгромадяни. Бо насправді вакцинація врятувала більше життів, ніж будь-яке інше медичне втручання в історії людства.
«У Полтавській області питання імунопрофілактики залишається одним із пріоритетних. Спільно з партнерами нам вдалося надолужити щеплення осіб, які з певних причин їх пропустили, завдяки проведенню додаткових заходів з імунізації проти дифтерії, кашлюка та правцю у 2024 році. Ми провели ґрунтовну роботу з відмовниками», – навів позитивний приклад такої спільної діяльності О. Оглобля.
Він окреслив стан захворюваності та охоплення вакцинацією населення області від інфекційних хвороб згідно Календаря профілактичних щеплень. Кожен з присутніх керівників центрів первинної медико-санітарної допомоги побачив на слайдах свою роль в охопленні щепленнями жителів своїх громад. Олександр Миколайович порадив тим, хто відстає, налагоджувати комунікаційну роботу з населенням для надолужування цієї роботи. Головна мета – щоб якомога більша кількість людей була захищеною від вакцинокерованих інфекцій.
Він звернувся до керівників закладів охорони здоров’я області щодо важливої ролі медиків у профілактиці інфекційних захворювань: проведенні вакцинації, зокрема – забезпеченні вакцинами та їх належному зберіганні, організації роботи стаціонарних та тимчасових пунктів щеплень і мобільних бригад у тісній взаємодії з громадами, представниками освітніх закладів, соціальної сфери, неурядових організацій, волонтерами, соціальними працівниками.
«Роль закладів охорони здоров’я є неоціненною. Ми – рушії вакцинації. Давайте не будемо збавляти темпи!» – наголосив Олександр Миколайович.
Генеральний директор державної установи «Полтавський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» Андрій Хайлов повідомив про забезпеченість області імунобіологічними препаратами, їх зберігання та дотримання холодового ланцюга.
«Імунопрофілактика є одним з ключових пріоритетів у сфері охорони здоров’я та національної безпеки. Попри повномасштабну війну Міністерство охорони здоров’я України у співпраці з міжнародними партнерами вдалося забезпечити безперебійну наявність вакцин для рутинної вакцинації на рівні кожної області. Щоб новонароджені могли отримати всі обов’язкові щеплення у пологовому, діти та дорослі – зробити їх у сімейного лікаря чи пункті вакцинації. Ця робота є вкрай потрібною і вона постійно здійснюється. Адже у минулому році в нашій державі було зареєстровано понад 7,5 тисяч випадків кашлюку, понад 400 випадків кору, понад 140 випадків епідемічного паротиту, зустрічалися випадки краснухи, правцю та дифтерії. Тоді як щеплення від цих хвороб є обов’язковим та безоплатним. Щоб їх отримати, достатньо звернутися до сімейного лікаря або педіатра і призначити дату вакцинації. Вакцин – достатньо. Останнім часом Україна отримала близько 4 млн доз вакцин проти 10 інфекцій згідно Календаря профілактичних щеплень».
Андрій Володимирович розповів про дотримання вимог «холодового ланцюга», транспортування та зберігання імунобіологічних препаратів в області. З цією метою постійно оновлюється та модернізується обладнання. Нещодавно обладнано новий склад для зберігання вакцин у відокремленому підрозділі м. Кременчука.
Він повідомив про співпрацю з партнерами, навчання фахівців. Також зупинився на налагодженій інфраструктурі імунізації в області.
Про проведення інформаційно-роз’яснювальних заходів для населення («Операція – вакцинація») розповіла в.о. директора КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я Полтавської обласної ради» Ніна Дурдикулиєва. Вона нагадала тему Всесвітнього тижня імунізації «Імунізація для всіх – у наших силах», який проводиться з 24 по 30 квітня. Гаслом Європейського тижня імунізації є «Вакцини – наше спільне благо. Працюймо разом, щоб охопити кожного», він триває з 27 квітня по 04 травня.
Посиленню комунікації з нашими громадянами допоможе розширення спектру діяльності медичних працівників, приміром ведення блогів лікарями в соціальних мережах. Оскільки згідно досліджень вони є одними з головних джерел інформації про здоров’я.
Ніна Іванівна розповіла про «Операцію – вакцинація» – частину комунікаційної кампанії Міністерства охорони здоров’я України для розширення прихильності населення до послуг з імунопрофілактики. Вона показала свою успішну практику в ряді областей: більше 5 тисяч учасників та сотні «надолужених» щеплень! Ніна Іванівна запропонувала колегам з громад доєднатися до цієї ініціативи.
«Головне – пацієнтам варто робити акцент: «НЕ ВІДКЛАДАЙТЕ НА ПОТІМ ТЕ, ЩО РЯТУЄ ЖИТТЯ!» «Під час війни хвороби нікуди не зникають – імунізація рятує життя», – сказала Ніна Дурдикулиєва.
Вона нагадала достовірні офіційні джерела інформації про щеплення для використання в роботі медиків.
Про План заходів з імунізації в області в рамках тижня імунізації повідомила завідувачка відділу імунопрофілактики державної установи «Полтавський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» Олена Асаул. Заходи здійснюються за різноманітними напрямками: інформування населення через інформаційні сервіси, всебічне донесення важливості вакцинації. Також заплановано проведення днів відкритих дверей у центрах ПМСД м. Полтави, де пацієнтам розповідатимуть про доставку вакцин, їх зберігання, дотримання вимог при транспортуванні та про інші важливі моменти, що турбують батьків. Окрім того, проводяться освітні уроки для учнів шків у рамках партнерства з Дитячим фондом ООН ЮНІСЕФ.
Олена Миколаївна розповіла про постійне здійснення виїздів у громади області для проведення вакцинації та комунікаційної роботи з місцевими мешканцями. Нещодавно бригада на вакцинальному автобусі виїздила в села Гожули та Бугаївка, де немає ФАПів, але є зацікавленість людей. Окрім щеплень їм, за бажанням, вимірюватимуть артеріальний тиск та рівень цукру в крові.
Усі учасники круглого столу погодилися, що необхідно продовжувати докладати зусиль для боротьби з вакцинокерованими інфекціями попри усі виклики.
Щеплення наразі доступні кожному для того, щоб захистити дітей та молодь від страшних інфекційних хвороб і дати їм найздоровіший старт у житті.
Тому не лише під час проведенні таких Тижнів імунізації, але й щодня разом працюємо для реалізації цієї мети!
КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я Полтавської обласної ради»
DSC 3144
DSC 3187
DSC 3161
Заставка (2)
Підпишіться, щоб отримувати листи.